Články map orp Pohořelice
Průběžná sebehodnotící zpráva
28.11.2017
Řídicí výbor Místního akčího plánu rozvoje vzdělávání v SO ORP Pohořelice na svém zasedání schválil Průběžnou sebehodnotící zprávu projektu. Jedná se o dokument, který realizátor projektu zpracuje po prvních 12 měsících projektu. Jeho smyslem je formou sebezhodnocení shrnutou realizaci, identifikovat problémové oblasti projektu a stanovit opatření pro zlepšení problematických oblastí. Na sebehodnotící zprávě se podílel celý realizačnítým projektu (odborný i administrativní), zpráva byla diskutován na zasedání PS i na konkrétním zasedání ŘV (23. 11. 20117). Se závěry zprávy se můžete seznámnit zde: Průběžná sebehodnotící zpráva.
Zápis ze zasedání Řídicího výboru MAP ORP Pohořelice naleznete zde.
Aktualizace Strategického rámce MAP
12.9.2017
V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Pohořelice dne 7. 9. 2017 zasedal Řídící výbor. Jedním z velice podstatných bodů jednání bylo schválení aktualizace Strategického rámce MAP ORP Pohořelice. Strategický rámec je základní koncepční dokument MAPu, který stanovuje vizi rozvoje vzdělávání v regionu, jednotlivé priority a cíle tohoto rozvoje. Nedílnou součástí Strategického rámce jsou i tzv. Investiční záměry, projekty a záměry jednotlivých vzdělávacích institucí. Pro vzdělávací instituce, které zvažují / plánují získat na některé projekty finanční prostředky z EU dotací (min. IROP / ITI / MAS) je povinností dané projekty a záměry zanést do zmiňovaného Strategického rámce. V opačném případě nemohou býti podpořeny. V současné aktualizaci, platné od 7. 9. 2017, došlo k doplnění celkem 5 nových investičních záměrů a k aktualizaci 1, již dříve zaneseného.
Aktualizovaný Strategický rámec naleznete zde, případně na webové stránce věnové Strategickému rámci.
Z dalších bodů jednání je důležité zmínit představení Akčního plánu MAP a dalšího postupu v projektu, podání aktuálních informací o dosavadní realizaci projektu. Zároveň byli přítomní členové ŘV seznámeni s Výzvou MAS Podbrněnsko, spolek, č. 2 - IROP, určenou na podporu infrastruktury pro základní a střední školy v regionu, rovněž na Výzvu č. 32 OP VVV Budování kapacit pro rozvoj škol II. a chystané výzvy OP VVV Šablony II. (MŠ/ZŠ) a Šablony I. (ZUŠ/neformální vzdělávání/ŠK,ŠD), MAP II. a Implementace MAP I.
Více informací o zasedání ŘV naleznete v příložené prezentaci a v zápisu z jednání ŘV.
Moderní metody a formy vzdělávání a individualizace vzdělávání
1.9.2017
V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Pohořelice se 28. 8. 2017 uskutečnila Vzdělávací akce Moderní metody a formy vzdělávání a individualizace vzdělávání. Tato vzdělávací akce byla rozdělena na 2 bloky, kdy cílem dopoledního bloku bylo nabídnout trochu jiný, ale hodně užitečný a funkční pohled na role a funkce třídního učitele. Pohled na třídního učitele jako hybatele změn v třídních kolektivech a v celé škole. Školení zároveň ukázalo učitelům jak efektivně vést třídní kolektivy, zavádět požadované změny v klimatu třídy, zkvalitňovat výuku a v neposlední řadě vést i kvalitní a hlavně užitečnou komunikaci a spolupráci s rodiči. Odpolední blok byl určen učitelům, kterým opravdu záleží na rozvoji a úspěchu „jejich“ dětí a žáků. Cílem bylo se zaměřit na hlavní otázky správného vedení dětí, optimálního zaměření na skutečně důležité a pro rozvoj dítěte zásadní oblasti. Nejnovější poznatky, výzkumy, ale i praktické a osvědčené zásady a řešení v koncentrované formě podané jednoduchým a užitečným způsobem.
Lektorem této vzdělávací akce byl Mgr. Miloslav Hubatka, odborný lektor působící v oblastech rozvoje potenciálu a nadání dětí, výchovné a vzdělávací systémy, moderní technologie ve vzdělávání a strategie, marketing a rozvoj škol, jehož předností je i mnohaletá zkušenost ze školství (na pozici pedagoga i vedoucího pracovníka školy).
Hlasová hygiena
3.4.2017
"Hlas je zrcadlem duševního stavu. Ovlivňuje jej únava, stres, fyzická nepohoda, jakékoliv napětí, vlhkost vzduchu, teplota vzduchu, hydratace těla...."
V pondělí 20. března se konala další vzdělávací akce v rámci projektu MAP ORP Pohořelice s názvem Hlasová hygiena učitelů a dětí. Školení lektorovala paní učitelka Zdeňka Šichová, dipl. um. z místní základní umělecké školy. Zde také školení proběhlo. Jak už z názvu vyplývá, cílem školení bylo naučit se správně pracovat s hlasem, nepoškozovat si hlasivky. Paní lektorka rozdělila vzdělávání na několik částí – teoretický vstup (hlasivky jako orgán v lidském těle), praktická dechová cvičení s učiteli (účastníky kurzu) a názorná práce s dětmi. Protože je paní lektorka učitelkou hudby, věnovali se účastníci kurzu i dechovým cvičením v hudební výchově.
Hodnocení účastníků byla kladná, akce naplnila očekávání.
Vít Hrabina, MAP ORP Pohořelice
Vzdělávací akce MAPu pro vedení vzdělávacích institucí
13.2.2017
Na začátku února, přesněji 8. 2. proběhlo první školení v projektu MAP ORP Pohořelice, které bylo cílené na rozvoj vybraných sociálních dovedností vedoucích pracovníků MŠ. V rámci jeho obsahu nás doc. PhDr. Dana Linhartová, CSc. obeznámila s problematikou timemanagementu vedoucích pracovníků, poznáváním a vedením podřízených, jejich vzájemné komunikaci, s vedením porad a delegováním pravomocí a úkolů. Vděčným tématem se zdálo být i řešení mezilidských konfliktů a základních technik vyjednávání. Přítomné ředitelky se v průběhu prezentace mohly na docentku Linhartovou obracet s konkrétními dotazy, na které dostávaly jasné odpovědi. Přátelská a kolegiální atmosféra celého školení se promítla i do spokojenosti cílové skupiny.
Za realizační tým projektu MAP ORP Pohořelice Helena Kloudová, DiS.
Projekt SRP uspořádal místní konferenci Jihomoravského kraje
7.2.2017
V rámci realizace projektu Místní akční plán vzdělávání v ORP Pohořelice se realizační tým zúčastnil Místní konference Jihomoravského kraje pořádaného NIDV (projektem SRP) dne 03. 02. 2017.
"Projekt SRP uspořádal místní konference pro Zlínský a Jihomoravský kraj
Zástupci projektového týmu SRP uspořádali na přelomu ledna a února 2017 místní konferenci ve Zlíně a Brně. Na obou místech prezentovali aktuální stav a nejbližší cíle projektu.
Navzdory nepřízni počasí se do moderních prostor Baťova institutu ve Zlíně dostavila většina přihlášených účastníků. V Brně zase i přes páteční, „předvíkendový“ termín překvapila hojná účast na odpoledním workshopu.
V úvodním bloku dostali účastníci informace o aktuálním stavu a nejbližších cílech projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích.
Týmová manažerka Jitka Baťková představila klíčové aktivity centra podpory a individuální pomoc. Marie Gazdagová poté prezentovala probíhající i plánované vzdělávací aktivity projektu SRP.
Po krátké pauze pokračoval dopolední program představením dalších individuálních projektů, které se v nedávné době zahájily nebo se v nejbližších měsících chystají spustit. Účastníci si tak získali důležité informace o tom, jak se jednotlivé projekty prolínají a doplňují.
Za Českou školní inspekci vystoupila Dana Pražáková z kanceláře ústředního školního inspektora. Ta představila IPs Komplexní systém hodnocení. Projekt Podpora krajského akčního plánování (P-KAP) představil zástupce pro Zlínský kraj Petr Pagáč, v Brně jej představila zástupkyně pro Jihomoravský kraj Lenka Řeháková.
Dalšími prezentovanými systémovými projekty, jejichž realizátorem je Národní ústav pro vzdělávání, byly IPs Kvalita – Inkluze – Poradenství – Rozvoj (KIPR) a IPs Podpora práce učitelů (zkrácený název).
Zástupci Agentury pro sociální začleňování představili systémovou iniciativu Inkluzivní a kvalitní vzdělávání v územích se sociálně vyloučenými lokalitami. Na závěr dopoledního programu byly představeny připravované projekty APIV a IMKA, jejichž realizátorem bude Národní institut pro další vzdělávání.
V odpoledním workshopu, který bohužel z důvodu kalamity a očekávanému přívalu dalšího sněhu proběhl pouze v Brně, dostali účastníci konference informace o využití kritérií Kvalitní školy v oblasti inkluze pro tvorbu a implementaci MAP. Po té si přítomní v několika skupinách vyměňovali zkušenosti, nápady, názory a příklady dobré praxe.
Další místní konference se budou konat v Liberci a Ústí nad Labem".