Univerzitní projekt na území MAS Podbrněnsko
22.6.2021 / 14:42 / Anna Kalandrová
Univerzitní projekt na území MAS pokračuje. Čemu se věnuje, proč probíhá právě u nás a více se dozvíte v článku.
Nedávno jsme informovali o návštěvě studentů Masarykovy univerzity v rámci realizace projektu Posílení resilience venkova prostřednictvím aktivizace lokálních aktérů a vlastníků půdy na území MAS (konkrétně SO ORP Pohořelice). Ale co se vlastně za tímto komplexním názvem skrývá?
Projekt řeší jak aktivizovat vlastníky půdy, včetně obcí, posílit jejich odpovědnost za hospodaření na jejich půdě a tím navýšit odolnost české krajiny proti negativním dopadům změny klimatu. Změny v hospodaření s půdou, zejména tou zemědělskou, která na území SO ORP Pohořelice pokrývá až 66 % rozlohy, totiž mohou tyto negativní dopady zásadně zmírnit či eliminovat. Těmito změnami může být zadržování vody v krajině (např. budováním malých vodních nádrží a mokřadů), šetrnější hospodaření s vodou, využívání odolných odrůd plodin, zalesňování a zatravňování půdy, monitoring půdy, využívání vhodných dotačních titulů a další. Pro region Jižní Moravy, který je z dlouhodobého hlediska jedním z nejpostiženějších v Česku, je tak aktivizace vlastníků a změna hospodaření klíčová.
Cíl projektu je dosahován v rámci 5 kroků. Těmi jsou:
- shrnutí stavu české půdy
- identifikace klíčových motivací, které u vlastníků vedou k odpovědnému vlastnictví půdy
- hledání východiska z překážek (domnělých či skutečných), které zemědělcům brání v přechodu k udržitelnějšímu hospodaření
- členění vlastníků půdy do skupin a následná komunikace za účelem posílení jejich pozice při vyjednávání o pachtovní smlouvě se zemědělcem
- vytvoření informačního webového portálu se zapojením občanské vědy včetně snadného dohledání pozice parcely a plodiny
Proto se na území SO ORP Pohořelice, stejně tak jako ještě na území SO ORP Valašské Klobouky a Tišnov, uskutečnilo dotazníkové šetření s místními vlastníky půdy, jehož cílem bylo zachytit přemýšlení o způsobu hospodaření a jejím využití, to vše v návaznosti na probíhající změnu krajiny a zejména zesilující sucho. To doplnily i rozhovory v režii Mendelovy univerzity, která je na projektu spolupracující organizací. Na Pohořelicku bylo šetření velmi úspěšné, zúčastnila se jej skoro ¼ ze všech vlastníků půdy.
Vyhodnocování dotazníků stále probíhá, o výsledcích šetření budeme dále informovat.